Opublikowano: 15 grudnia 2022
Śląsko Wilijo - grafika z zaproszeniem

Spotkanie z tradycją, jasełka, warsztaty rękodzieła, wspólne śpiewanie, przedstawienia obrzędowe i jarmark świąteczny – takie atrakcje czekają na gości chorzowskiego skansenu w najbliższą niedzielę (18 grudnia).

Odwiedzający zostaną przywitani przy wejściu śpiewaniem w wykonaniu uczestników warsztatów jasełkowych, którzy prowadzić będą w uroczystym pochodzie pod scenę, gdzie odbędą się występy artystyczne. Znaczenie dawnych tradycji oraz symboli jest szczególnie akcentowane przy okazji Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie proponuje w tym czasie szereg atrakcji prezentujących zwyczaje charakterystyczne dla naszego regionu.

Spośród wielu imprez plenerowych realizowanych przez chorzowski skansen w ciągu roku Śląsko Wilijo, poświęcona tematyce Bożego Narodzenia wzbudza szczególny sentyment. Wszystko to za sprawą wyjątkowej scenerii, jaką tworzy klimatyczna ekspozycja muzeum na wolnym powietrzu oraz atmosfery świąt przywołanej poprzez dawne zwyczaje i obrzędy. Spotkanie z tradycją jest alternatywą dla poszukujących ucieczki od zgiełku towarzyszącego przedświątecznej gorączce, by wrócić do korzeni. Niebanalne prezenty czy oryginalna podłaźniczka, którą można zrobić samodzielnie podczas warsztatów, naturalny wystrój świąteczny naszych obiektów, oferta gastronomiczna koła gospodyń wiejskich i wyselekcjonowanych wystawców oraz bogaty program artystyczny przygotowany przez grupę kolędniczą Bałamuty ze Zwardonia to tylko kilka atrakcji, jakich można się spodziewać 18 grudnia – wymienia Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Nie bez znaczenia jest także wymiar edukacyjny, dzięki czemu można poznać żywą historię i kulturę, którą dziś przekazują starsze pokolenia w nielicznych miejscowościach naszego województwa.

Wydarzenie rozpocznie przy wejściu do Muzeum pochód prowadzony przez uczestników warsztatów jasełkowych, przygotowanych do tej roli przez Stefana Mazura – aktora i pracownika Muzeum. Gości przywita żywa szopka, gdzie będzie rozdawane świąteczne sianko przy śpiewie kolędników. Na scenie głównej – przy udziale publiczności, przedstawione zostaną Dziady Noworoczne na temat tradycji obrzędowych związanych z przejściem miedzy starym a nowym rokiem.

Do wspólnego śpiewania zachęcać będzie Zespół Pieśni i Tańca Chorzów oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, natomiast całość poprowadzi Marek Szołtysek, który opowie o Dzieciątku, betlyjce i znaczeniu choinki, czyli świętowaniu po śląsku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny, wręczymy również nagrody laureatom konkursu literackiego „Oczami naszych pradziadków”.

Wyjątkową pamiątką będą z pewnością własnoręcznie wykonane podczas warsztatów ozdoby świąteczne z filcu i naturalnych produktów oraz zdjęcia, jakie można będzie wykonać w budynkach ekspozycji, specjalnie udekorowanych na czas świąteczny. Kilkanaście stoisk z rękodziełem, bogata oferta kulinarna – ciepłe dania w strefie food truck, wędliny, sery, ciasta, słodkie wypieki, miody i grzańce z pewnością zadowolą miłośników regionalnych smaków. Dla wielu odwiedzających będzie to także okazja do zakupienia oryginalnych prezentów dla najbliższych, jednak warto pamiętać, że Śląsko Wilijo to przede wszystkim niezapomniane wspomnienia.

Patronem wydarzenia są Koleje Śląskie sp. z o.o.

PROGRAM IMPREZY | Śląsko Wilijo 18.12.2022r.

Godz. 12.00 – 16.00

■ SCENA

Prowadzenie Marek Szołtysek

12.00 – 12.15 Otwarcie imprezy

12.15 – 12.35 “Koncert Kolędowy” Uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie

12.35 – 13.00 Bałamuty ze Zwardonia

13.00 – 13.20 Dawne zwyczaje wigilijne

13.20 – 14.00 „Jasełka” w wykonaniu gości Muzeum

14.00 – 14.20 Wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny oraz przyznanie nagród w konkursie „Oczami naszych pradziadków”

14.20 – 14.35 tradycyjna szopka świąteczna

14.35 – 15.00 Bałamuty ze Zwardonia

15.00 – 15.15 Choinka czy podłaźniczka?

15.15 – 16.00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów

■ TEREN

Chałupa Sołtysa z Katowic – potrawy świąteczne przygotowane przez Gospodynie ze Stolarzowic

Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich – potrawy świąteczne przygotowane przez KGW z Rajczy