Opublikowano: 03 października 2022

8 października w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się SLOT ART Festiwal –  wydarzenie z mnóstwem warsztatów, paneli dyskusyjnych, koncertów i pokazów.

Celem SLOT ART Festiwalu jest poszerzanie własnych horyzontów i pasji, oraz odkrywanie nowych. Wszystko to w atmosferze wzajemnego szacunku, tolerancji i życzliwości.

– To, co odróżnia SLOT ART od innych, to współtworzenie wydarzenia przez twórców i uczestników – mówi Agnieszka Matejuk, inicjatorka pierwszego SLOT-u w chorzowskim skansenie – Słowo SLOT pochodzi od: Stowarzyszenia Lokalnych Ośrodków Twórczych, który od 30 lat organizuje kilkudniowy Art Festiwal w województwie dolnośląskim. Za ich zgodą, chcielibyśmy zorganizować namiastkę Festiwalu- jeden dzień dla lokalnych twórców z naszego regionu – miłośników różnych dziedzin artystycznych: muzyki, teatru, kuglarstwa, plastyki i rękodzieła oraz dziedzin samorozwoju: psychologii, przedsiębiorczości, świadomości ekologicznej oraz tematów, które zaproponują uczestnicy SLOTu. Jesteśmy przekonani, że taka forma spotkania artystów i społeczników przyciągnie wielu zainteresowanych samorozwojem i wymianą doświadczeń.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – rozpoczynamy sezon jesienno-zimowy w Skansenie z nowymi atrakcjami, którymi chcemy pokazać, że ta pora roku w naszych przestrzeniach może być ciekawa i inspirująca. Wielokrotnie słyszeliśmy od zwiedzających pytania na temat warsztatów dla starszej młodzieży i nadarzyła się okazja, by w jednym miejscu zaproponować szeroką ofertę zajęć z różnych dziedzin – od rękodzieła, przez malarstwo, muzykę aż po rozwój osobisty. Jednak 8 października czekamy nie tylko na młodych ludzi, bowiem prowadzący otwarci są na każdą grupą wiekową, także rodziny z dziećmi. Na wypadek niskich temperatur zapewniamy ognisko dostępne dla wszystkich zwiedzających skansen – warto zatem zaopatrzyć się w prowiant, choć jak zawsze nie zabraknie również oferty kulinarnej – informuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty  muzyczne (pieśni tradycyjnych,  beatboxu i bębniarstwa),  plastyczne (robótki na paluszkach, śląskie komiksy, kropeczkowe) oraz zajęcia rozwojowe (improwizacje, „Zaopiekuj się sobą”, warsztat antystresowy). Na scenie skansenu wystąpią grupy ARTASHES – reggae dancehal afrobeats z ormiańskimi i bałkańskimi korzeniami, NEWAY – muzyka z emocji, Mateusz “Żarówa” Róg vs Mateusz “Chaotic” Nowak vs Marcin “Mat Lu” – beatbo, zaś o godzinie 16.00 „OPEN STAGE – pokaż się!” kiedy to scena będzie otwarta na wykonawców chętnych  zaprezentować się SLOT-owej publiczności.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano także dodatkowe atrakcje – spacer z przewodnikiem po skansenie, zabawy śląskie i ludowe, Impro Basń czyli opowieści przy ognisku.