Opublikowano: 30 marca 2019
Smartfon w koronce - koronka klockowa - etui na telefon

„Smartfon w koronce” – wernisaż wystawy w MGPE

W sobotę, 6 kwietnia o godz. 17.00, w naszym Muzeum odbędzie się wernisaż nowej wystawy czasowej „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej”. Wystawa nie tylko prezentuje rozmaite oblicza tej efektownej techniki koronkarskiej, ale też pokazuje, jak znakomicie wpisuje się ona w oczekiwania współczesnych odbiorców. Koronkowe poszetki, zakładki do książek czy etui na smartfony – to tylko niektóre koronkowe przedmioty, które można będzie zobaczyć na wystawie.

W bogatym dziedzictwie Górnego Śląska tradycja tworzenia różnego rodzaju koronek ma wielkie znaczenie i bogatą historię. Najwcześniej, w XVII wieku, pojawiły się właśnie technika klockowa z głównym ośrodkiem w Goleszowie i Ustroniu, igłowa, ściegu siatkowego (technika filet) oraz haftowania na tiulu. Najpóźniej – na przełomie XIX i XX wieku – koronka szydełkowa z głównym ośrodkiem w Koniakowie, która jest dzisiaj najbardziej znana. Zwiedzając wystawę dowiedzą się, na czym polega tworzenie przede wszystkim najstarszej koronki klockowej. Będą też mieli okazję zobaczyć, jak to efektowne rękodzieło funkcjonuje dzisiaj.

Katarzyna Stolarska, kuratorka wystawy z Działu Edukacji MGPE: Jestem przekonana, że gdyby koronka klockowa miała płeć, byłaby kobietą. Skojarzenie to nasuwa się od razu, gdy spoglądamy na delikatną i skomplikowaną materię tego wymagającego niezwykłej zręczności rękodzieła. Jej estetyka i forma – serwetki jako elementu wystroju wnętrz, wykończeń bielizny, sukienki czy subtelnej biżuterii – na wskroś przepełnione są kobiecością.

Koronka i jej najróżniejsze oblicza to także historia niezwykłych kobiet. Stolarska wspomina o dwóch: Jadwidze Węgorek, genialnej twórczyni i nauczycielce rękodzieła z Krakowa oraz jej uczennicy – Małgorzacie Połubok, wskrzeszającej zapomnianą śląską koronkę klockową.

Wraz z uczestniczkami zajęć koronkarskich obie panie udowadniają, że również w XXI wieku koronka ma wiele twarzy. To przecież nie tylko akcesoria dla płci pięknej, lecz także elementy strojów męskich, ozdoby w kreacjach dla nastolatków, zakładki do książek czy – szczególnie spektakularne – dekoracyjne etui na smartfony. W technice koronkowej przedstawiać można również m.in. skomplikowane formy architektoniczne – wyjaśnia Stolarska.

To wszystko nie oznacza jednak, że koronka jest domeną wyłącznie kobiet. Przeciwnie, zajmują się nią także mężczyźni i dzieci. Tradycyjna, ale też otwarta na nowoczesne formy i nowe funkcje koronka klockowa radzi sobie doskonale niezależnie od czasu, w którym powstaje.

Oprócz dzieł współcześnie wykonanych przez koronczarki, na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty wykonane metodą klockową ze zbiorów Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wystawę „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” będzie można oglądać w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie do końca sierpnia. Towarzyszyć jej będzie specjalna edycja katalogu.

Kontakt w sprawie wystawy: Katarzyna Stolarska, Dział Edukacji i Popularyzacji: tel. 32 241 07 18, wew. 204

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiały dodatkowe:

• Katalog wystawy w formacie pdf.

• Film odtwarzany w czasie wystawy:

Jeśli osadzony wyżej film nie załadował się prawidłowo, można go zobaczyć w serwisie YouTube: Koronczarki przy pracy.