Opublikowano: 25 listopada 2024
Graficzne przedstawienie głowy Świętej Barbary w koronie i aureoli. Głowa postaci wpisana jest w okrąg z podpisem „Górnośląska Barbórka”.

Z okazji nadchodzącej Barbórki Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza 1 grudnia na godzinę 12.00 dzieci wraz z rodzicami na wyjątkowe warsztaty, które przybliżą tradycje i zwyczaje górnicze.

Podczas spotkania:

  • obejrzymy krótki film o górniczych tradycjach,

  • będziemy mogli zobaczyć i dotknąć autentycznych, galowych mundurów górniczych,

  • dowiemy się, dlaczego pióropusze górnicze mają różne kolory,

  • poznamy historię świętej Barbary i dowiemy się, jak stała się superbohaterką górników,

  • odkryjemy, dlaczego Barbórka, obchodzona jest 4 grudnia, i dlaczego jest tak ważnym świętem dla pracowników kopalń.

Zajęcia poprowadzi dr Beata Piecha-van Schagen – historyk i absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest ona koordynatorką licznych działań na rzecz ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego górników i hutników. Dzięki jej zaangażowaniu tradycje Barbórki górników węgla kamiennego zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a obecnie trwają prace nad ich wpisem na Listę Reprezentatywną UNESCO.

Aby górnicze dziedzictwo stało się nam bliższe, wspólnie wykonamy górnicze czako i okolicznościowy proporczyk. Gotowe, własnoręcznie stworzone symbole górnicze będzie można zabrać ze sobą do domu. Warsztaty rozpoczną się 1 grudnia o godzinie 12.00 w budynku administracji muzeum w sali galerii na I piętrze

Zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania fascynującego świata górniczych

Koszt udziału w zajęciach- 30 zł – (1 dziecko + 1 opiekun). Bilety dostępne online i w kasie muzeum.