Opublikowano: 24 czerwca 2021
Dusza starego domu - okładka książki

Zapraszamy na spotkanie z Zofią Przeliorz, autorką książki „Dusza Starego Domu” z serii wydawniczej Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Spotkanie, które odbędzie się 1 lipca o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach, z których pochodzi autorka, poprowadzi dr Agnieszka Przybyła-Dumin – kierownik Działu Nauki Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

„Dusza starego domu” to trzeci tom serii wydawniczej naszego Muzeum pn. „Jako downi bywało”, której autorami są depozytariusze niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Książka to zbiór obejmujący ponad wiek wspomnień rodzinnych – radosnych i smutnych, dotyczących spraw doniosłych i drobnych, związanych z codziennością i czasem świątecznym, wydarzeniami historycznymi i teraźniejszością. Prezentowane w nim życie rodzinne, pełne wzajemnej troski i szacunku wobec starszego pokolenia, tworzy obraz tradycyjny, ale jednocześnie wskazuje na dokonujące się na przestrzeni lat zmiany.

Poza opowieściami wspomnieniowymi Czytelnik odnajdzie także m.in. podania wierzeniowe o istnieniu istot demonicznych czy możliwość kontaktu z duszami zmarłych oraz legendy opiewające losy bohaterów świata chrześcijaństwa. Licznie reprezentowane są ponadto pieśni ludowe oraz różnorodne powiedzenia. Autorka z pieczołowitością opisała zwyczaje i obrzędy doroczne oraz rodzinne.

Przyjęta przez Zofię Przeliorz forma narracji, a także podejmowana problematyka umożliwia zatem istotny wgląd w świat wartości, norm i wzorów zachowań obowiązujących w opisywanej społeczności. Wszystko to czyni „Duszę starego domu” ważnym źródłem do badania kultury regionalnej, a także jednym z elementów jej przekazu. Nie ma też wątpliwości, że będzie cenną i przyjemną lekturą dla każdego, kto po nią sięgnie.

Podczas spotkania nie zabraknie elementu muzycznego, starych fotografii i wspomnień.

 

Dr Agnieszka Przybyła-Dumin jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja: teoria i historia kultury). Ponadto Kierownikiem Działu Nauki Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, adiunktem na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, pracownik merytoryczny Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Autorka trzech publikacji książkowych i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktorka pięciu tomów opartych na etnograficznych badaniach terenowych własnych i współrealizowanych oraz licznych innych wydawnictw naukowych. Redaktor naczelna Rocznika Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Twórczyni i realizatorka licznych projektów badawczych mających na celu zarchiwizowanie, zrozumienie i zachowanie niematerialnego dziedzictwa Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, a także konferencji naukowych oraz cykli spotkań i wykładów.

 

 

Wydanie publikacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.