STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W MUZEUM „GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY W CHORZOWIE”

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (dalej jako: „Muzeum”) jako organizator działalności związanej z rozwijaniem zainteresowań przez Małoletnich, w trosce o zabezpieczenie dobra Małoletnich korzystających z oferty Muzeum, w związku obowiązkiem wynikającym z art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wprowadza niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich (dalej jako: „Standardy”).

Celem wprowadzonych Standardów jest dbanie o dobro Małoletnich, zagwarantowanie ich bezpieczeństwa, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.

Niniejsze Standardy zostały opublikowane w wersji zupełnej i skróconej na stronie internetowej Muzeum oraz wywieszone w wersji zupełnej i skróconej na terenie Muzeum.

Niniejsze Standardy są także szeroko promowane wśród całego personelu, opiekunów i dzieci uczęszczających na zajęcia prowadzone w Muzeum oraz korzystających z innych oferowanych form współpracy.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W MUZEUM „GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY W CHORZOWIE” – WERSJA ZUPEŁNA

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
– wersja skrócona

1. Personel Muzeum działa przede wszystkim na rzecz dobra Małoletnich, traktuje Małoletnich z szacunkiem, poszanowaniem ich godności oraz wrażliwości.

2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Małoletnich przemocy w jakiejkolwiek formie.

3. W przypadku, gdy członek Personelu Muzeum zauważy, iż Małoletni może być krzywdzony przez innego Małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich, a przypadku bezpośredniego zagrożenia, także odpowiednie służby.

4. Personel Muzeum zapewnia ochronę danych osobowych i wizerunku Małoletniego.

5. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, podczas rekrutacji Personelu Muzeum, dokonuje się weryfikacji niekaralności. Podobna procedura przeprowadzana jest raz w roku wobec pracowników zatrudnionych dotychczas w Muzeum.

6. Osobą odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich jest Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich.

7. Każdy członek Personelu Muzeum musi znać i stosować Standardy. Małoletni i ich opiekunowie przed wzięciem udziału w wydarzeniach, warsztatach i zwiedzaniu wystaw zapoznają się z treścią Standardów.