Opublikowano: 23 listopada 2023

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów familijnych oraz zajęć dla dorosłych! Tym razem tematem przewodnim będą zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

3 grudnia odbędą się na rodzinne warsztaty z wykonywania zabawek i świątecznych ozdób ze słomy. Te unikatowe dekoracje upiększą Wasze domy podczas zbliżających się świąt, zaś słomiane zabawki staną się wyjątkowymi prezentami, jakich z pewnością nie kupicie w żadnym sklepie. Koszt zajęć od osoby to 25 złotych (w wypadku dziecka – na jeden bilet wchodzą jedno dziecko wraz z jednym opiekunem). Bilety dostepne online oraz w kasie muzeum.

9 grudnia skansen zaprasza na rodzinne warsztaty zdobienia koszulek świątecznymi wzorami. Wystarczy tylko przynieść ze sobą czystą koszulkę, torbę lub worek (najlepiej bawełniany) , które następnie za pomocą stempli i linorytów przygotowanych przez skansen, można ozdobić  w świąteczne wzory. Koszt zajęć od osoby to 25 złotych (w wypadku dziecka – na jeden bilet wchodzą jedno dziecko wraz z jednym opiekunem). Bilety dostepne online oraz w kasie muzeum.

W niedzielę 10 grudnia muzeum organizuje warsztaty dla dorosłych z wykonywania świątecznych ozdób z naturalnych materiałów m.in. ze świeżej wikliny. Zajęcia poprowadzi Anna Niedzielska z pracowni Snop Design by Niedzielska, którą w czasie letnim można było spotkać przy pracy na terenie skansenowskiej ekspozycji. Tym razem zajęcia z twórczynią dotyczyć będą wykonania ozdób świątecznych z użyciem wierzbowych witek.

– Na warsztatach przedświątecznych, przygotujemy wiklinowe wianki które mogą być bazą do wieńców na drzwi , czy na stół, gwiazdki, choineczki oraz inne ozdoby do naszych domów. Ozdoby przygotujemy z wikliny nieokorowanej, świeżej, dzięki temu uzyskamy niepowtarzalny efekt, a efekty naszej pracy możemy również wykorzystać w ogrodzie i na balkonie – mówi Anna Niedzielska.

Jak zapewnia, świeża wiklina nie wymaga specjalnego przygotowania do pracy, jest elastyczna i umożliwia wyplatanie, nawet przy braku wcześniejszego doświadczenia. Zajęcia są przeznaczone są dla wszystkich chętnych dorosłych, nie jest wymagana umiejętność wyplatania z wikliny. Warsztaty prowadzone będą w grupie 10 osobowej i potrwają 3 godziny. Koszt uczestnictwa to 100 złotych od osoby. Bilety dostępne online oraz w kasie muzeum.

Wszystkie warsztaty rozpoczynać się będą o godzinie 12:00 w budynku głównym muzeum (sala na parterze).