Opublikowano: 28 września 2022

11 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych im. K.K. Baczyńskiego w Chorzowie rozpoczęło praktyki zawodowe w chorzowskim skansenie. Młodzi ludzi są uczniami III klasy architektury krajobrazu a swoje umiejętności rozwijają m.in. dzięki projektowi „Zwiększamy kompetencje zawodowe współczesnego rynku pracy: wspófinansowanego przez unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Podczas praktyk uczniowie będą uczyć się jak korzystać z dokumentacji projektowo- technicznej dotyczącej elementów wykonywania elementów małej architektury, planowania prac oraz wykonywania samych robót. – mówi Małgorzata Przysiewkowska, Kierownik działu Utrzymania Przyrody a jednocześnie opiekunka stażu – Aby dobrze zaplanować ogród trzeba sporej wiedzy na temat doboru roślin do danego miejsca, dokonania analizy funkcjonalnej przestrzeni która ma być zagospodarowana  ale także dobrania odpowiednich materiałów budowlanych.

Młodzież będzie także pomagała w bieżących pracach pielęgnacyjnych i sezonowcy na terenie Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Jak zapowiada Przysiewkowska młodzież nauczy się także wyplatania płotów z wierzbowych gałęzi, jak robiło się to dawniej i przygotuje muzealne ogródki na zimowy spoczynek.

– Nasze muzeum to miejsce gdzie w sposób praktyczny można przekonać się czym jest ogród. Żeby urosło to co zasadzimy musimy robić to z rozwagą, planowo i potrzeba do tego nieustającej pracy i wysiłku – mówki kierownik Przysiewkowska – Im młodzież szybciej to zrozumie tym lepsze efekty w swojej profesji osiągnie.

Staże potrwają przez miesiąc i zakończa się w połowie października.