
Chorzowski skansen zaprasza na wyjątkowe wydarzenie “Wielkanoc na Śląsku”, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać dawne zwyczaje wielkanocne. W programie znalazły się warsztaty rękodzielnicze, tradycyjne zabawy, korowód oraz jarmark z lokalnym rękodziełem i przysmakami.
Warsztaty i zabawy dla całych rodzin
Wielkanocne atrakcje rozpoczną się od poszukiwania jajek, które jest uwielbiane przez najmłodszych. Dzieci będą miały okazję zebrać czekoladowe jajeczka rozrzucone w trawie w skansenowskich zagrodach – osobno zbierać będą dzieci młodsze osobno dzieci starsze tak by wyrównać ich szanse na zebranie łakoci. Nie zabraknie również tradycyjnych zabaw, takich jak slalom z jajkiem na łyżce czy kulanie jajek do ducki – jednej z najstarszych gier wielkanocnych na Śląsku. Kulanie jajek do ducki czyli dołka polegało na toczeniu jajek z górki po ziemi lub deseczce w kierunku wykopanego dołka. Ten który trafił – wygrywał i zabierał pozostałe jajka, którymi się bawiono. W innej wersji wygrywał ten, którego jajko stoczyło się najdalej lub najszybciej dotarło do mety.
Dla miłośników rękodzieła przygotowano warsztaty tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych – uczestnicy będą mogli wykonać własne palmy przy użyciu zielonych gałązek, bibuły i wstążek. Prace wykonane samodzielnie przez gości muzeum wezmą udział w konkursie, w którym liczyć się będzie zarówno estetyka, jak i kreatywność.
Święta Wielkiej Nocy nie mogą obejść się bez pisanek czyli zdobionych jajek. Zwyczaj ten znany jest w wielu kulturach a jajko symbolizuje odradzającego się życia i płodności. Na Śląsku zdobione jajka nazywa się kroszonkami a najstarszym sposobem ich dekoracji jest metoda batikowa polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu. Dla chętnych przygotowane będą warsztaty zdobienia jajek tą metodą, zaś w spichlerzu z Wojkowic z pomocą opiekunów będzie można stworzyć własną palmę lub ozdobę świąteczną.
Procesja i wielkanocny korowód
Goście wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w przejściu po skansenie, w trakcie którego będą odtwarzane zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem oraz Niedzielą Palmową. Prowadzący przygotowali również opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w tym świątecznym czasie. Dowiemy się m.in. skąd wziął się zwyczaj tworzenia palm i umieszczania ich w odrzwiach, jakie czynności zapewniające urodzaj wykonywano w polu w okresie wielkanocnym oraz czym było palenie żuru. Metą korowodu wielkanocnego będzie kościół z Nieboczów, w którym o 14.00 rozpocznie się msza święta, w której chętni będą mogli wziąć udział. Po nabożeństwie około godziny 15.00 na scenie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną przygotowaną przez uczestników imprezy oraz występ zespołu muzycznego.
O godzinie 15.45 w kościele z Bobrka wystąpi Dygająca Kapela z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych.
Jarmark wielkanocny i regionalne smakołyki
Nieodłącznym elementem wydarzenia jest jarmark wielkanocny – nie zabraknie więc rękodzielników, twórców ludowych, wytwórców produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne – wszystko to by poczuć klimat wielkanocnych świąt.
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek/ rozpoczęcie zmagań konkursowych na „najpiękniejszą palmę”.
12.15 – „szukanie zajączka wielkanocnego” – zabawa podzielona na dwie grupy wiekowe – grupa młodsza (do lat 7) szuka „zajączka” w zagrodzie z Panewnik, grupa starsza (od lat 8 wzwyż) w zagrodzie z Bruśka i wokół niej.
12.40 – zbiórka pod sceną i przejście po terenie pochodem „Wielkiego Tygodnia”.
14.00 – przejście z procesją z Jezuskiem na mszę świętą w kościele z Nieboczów.
14.40 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Frydkowianie – grupa młodsza.
15.15 – tradycje Wielkanocne – Barbara Klaimon.
15.30 – rozstrzygnięcie konkursu na „najpiękniejszą palmę” oraz konkursu na „ najpiękniejsze jajko wielkanocne” i wręczenie nagród.
15.45 – koncert Pieśni Pasyjnych w wykonaniu „Dygającej Kapeli” w kościele z Bobrka.
Spichlerz z Wojkowic – warsztaty palm i ozdób wielkanocnych
Chałupa ze Zborowskiego – warsztaty zdobienia jaj metodą batiku/ pokazy zdobienia jaj (kroszonkarka)
łąka przy chałupie Sołtysa – kulanie jajek, slalom z jajkami
biały namiot na łące przy chałupie Sołtysa – stanowisko konkursowe „najpiękniejsza palma”
zagroda chałupy z Panewnik – szukanie zajączka dla dzieci do lat 7
zagroda chałupy z Bruśka – szukanie zajączka dla dzieci od lat 8
zagroda chałupy z Katowic (chałupa Sołtysa) Koło Gospodyń Wiejskich GOLCE