Serdecznie zapraszamy w niedzielę (10 kwietnia br.) w godzinach 12.00 – 16.00 na pierwszą w sezonie imprezę plenerową „Wielkanoc na Śląsku”
W trakcie imprezy odbędzie się konkurs na „Najpiękniejszą marzannę”, którą nasi goście przygotują na miejscu z dostępnych materiałów oraz konkurs dla najmłodszych „szukanie zajączka wielkanocnego”.
— Podczas wydarzenia opowiemy o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zaprosimy na warsztaty palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek metodą batiku. Nie zabraknie też Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują świąteczne potrawy – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”.
W tym roku gościć będziemy Skoczów, który przyjedzie do nas z obrzędem Judosza oraz Wilamowickie Śmirgusty. W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po mieście Skoczów na Śląsku Cieszyńskim w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. Podczas wodzenia Judosza w otoczeniu kukły znajduje się dwóch halabardników za którymi podąża tłum dzieci z klekotami. Klekoty symbolizują trzęsienie ziemi, jakie wystąpiło na Golgocie, gdy Chrystus umierał na krzyżu. Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki.
Na zakończenie imprezy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, który po występie wraz z gości Muzeum przejdzie barwnym, marzankowym korowodem nad staw, w którym będziemy topić wykonane marzanny.
W trakcie wydarzenia odbędzie się kwesta prowadzona przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na rzecz pomocy Ukrainie. Wolontariusze – wyposażeni w identyfikatory, w koszulkach Caritasu – zbierać będą pieniądze do puszek oznaczonych numerem zbiórki. Chętnych wesprzeć mieszkańców Ukrainy prosimy o składanie ofiar do puszek wolontariuszy.
Prowadzenie imprezy: Marek Szołtysek
Bilety:
– normalny: 15 zł
– ulgowy: 10 zł
Bilety do skansenu można kupić w kasie muzeum oraz elektronicznie, wszystkie informacje na podstronie z cennikiem.
Organizator zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia uniemożliwiające prawidłowe przeprowadzenie imprez, których nie był w stanie przewidzieć, lub którym nie mógł zapobiec, w szczególności w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, w tym siły wyższej.