Opublikowano: 13 września 2024

Jesienna edycja projektu „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” już 22 września w chorzowskim muzeum etnograficznym.

– Kontynuujemy muzyczne podróże z pieśnią po dawnej wsi – tym razem podkreślamy znaczenie rzemiosła w lokalnych społecznościach, a nasza inicjatywa będzie nierozerwalnie związana z tematyką pracy i tradycyjnych zajęć mieszkańców wsi – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor muzeum – Będziemy przy tym korzystać ze zbioru pieśni Adolfa Dygacza, który jest wciąż jeszcze niezgłębionym rezerwuarem utworów i pieśni ludowych.

Dzięki podziałowi wydarzenia na dwie części – wiosenna i jesienną- uczestnicy mają jedyną okazję by zanurzyć się w tradycje zarówno rolnicze, jak i pozarolnicze, poznając pieśni i opowieści związane z różnymi porami roku.

Jesienna edycja przyniesie kolejne warsztaty śpiewacze podczas których uczestnicy będą mogli ćwiczyć tradycyjne wykonawstwo pieśni umilających pracę mieszkańcom wsi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych z elementami muzykoterapii. W programie znajdą się także warsztaty manualne związane z tworzeniem instrumentów ludowych, pokazy stolarskie, malowania na szkle czy malowania drewnianych skrzynek – warsztaty inspirowane są zdobnictwem skrzyń wiannych.

Część artystyczna wydarzenia rozpocznie się o 14.00 od przejścia barwnym korowodem Dygającej Kapeli spod budynku głównego przy wejściu do skansenu oczywiście w towarzystwie uczestników wydarzenia. Zwieńczeniem jesiennego spotkania będą występy zespołów folklorystycznych na plenerowej scenie skansenu oraz warsztaty taneczne zakończone tradycyjną potańcówką – nieodłącznym elementem dawnej wiejskiej kultury, w której praca zawsze łączyła się z odpoczynkiem i zabawą. Muzyczną zabawę poprowadzi Kapela Dejcie Pozór.

PROGRAM:

14.00-  Korowód Dygającej Kapeli – wyjście spod budynku administracji

14.30 – Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia

14.35 – „Dygajaca Kapela”

15.10 – Zespół „Leśniaki”

16.00 – Zespół Folklorystyczny „Brynica”

16.35 – zespoły działające przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej – Dziecięca Kapela Spod Ochodzitej oraz Zespół Regionalny „MAŁA ISTEBNA” (przy współpracy z Fundacją „Dziedzictwo”)

17.40 – Dejcie pozór POTAŃCÓWKA

 

Namiot na małej łące – warsztaty malowania na szkle (15.00 – 17.30)

Chałupa ze Zborowskiego – warsztaty malowania drewnianych skrzynek (13.30 – 16.00)

 

Większość atrakcji odbędzie się przy udziale tłumaczy PJM

 

Bilety online: Wieś tańczy i śpiewa przy robocie 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

 

Bilety na warsztaty dostępne online:

Warsztaty malowania skrzyń, g. 12:00, 22.09.24r.

Warsztaty malowania na szkle, g. 13:30, 22.09.24r.

Warsztaty rodzinne z tworzenia instrumentów, g. 11:00, 22.09.24r.

Warsztaty rodzinne z tworzenia instrumentów, g. 12:30, 22.09.24r.

Warsztaty z elementami muzykoterapii dla dorosłych, g. 12:30, 22.09.24r.

Warsztaty z elementami muzykoterapii dla dzieci, g. 13:35, 22.09.24r.

Warsztaty śpiewacze, g. 12:00, 22.09.24r.

Warsztaty śpiewacze, g. 13:00, 22.09.24r.

Uwaga! Bilety na warsztaty upoważniają również do udziału w koncercie, potańcówce, pokazach stolarskich i otwartej części warsztatowej (malowanie skrzyń, malowanie na szkle). 

 

WARSZTATY:

 

Warsztaty rodzinne z tworzenia instrumentu prowadzone przez Ministerstwo Zabaw Podwórkowych

Zapraszamy dzieci od 8-go roku życia wraz z opiekunami do dania drugiego życia przedmiotom i stworzenia własnego instrumentu muzycznego. Warsztaty mają charakter integracyjny – dostosowaliśmy je również do potrzeb osób neuroatypowych, osób z ograniczeniami w poruszaniu się.

UWAGA! Dzieci powinny mieć bilet na opisane wyżej warsztaty. Drużyna towarzysząca dziecku (od 1 do 3 opiekunów) wchodzi za okazaniem biletu na „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”.

Warsztaty odbędą się na parterze budynku administracyjnego – w sali wystawowej.

11.00 – 12.15 (tłumaczenie PJM) – bilety dla dzieci

12.30 – 13.45 – bilety dla dzieci

 

Warsztaty z elementami muzykoterapii dla dorosłych prowadzone przez Agnieszkę Sepioło

To będzie spotkanie „z” i „wokół” muzyki. Każdy uczestnik będzie miał możliwość doświadczyć muzyki w sposób zarówno receptywny jak i aktywny. Podczas zajęć zostaną przedstawione aktywności, które będą miały za zadanie wspomóc procesy poznawcze (pamięć, koncentrację, uwagę) a także dostarczyć wytchnienia poprzez muzykę. Wspólnie będziemy słuchać muzyki a także ją wykonywać. Warsztat uwzględni również czynnik muzykoterapeutyczny – obok prezentowanych utworów przedstawione zostaną aktywności integrujące oraz aktywizujące dla uczestników. Taki element wzmocni komunikacyjny a także aktywizujący aspekt słuchania i współwykonywania muzyki. Niepełnosprawność nie wyklucza z udziału w warsztatach.

Warsztaty odbędą się w sali na I piętrze budynku administracyjnego (jest dostępna winda).

12.30 – 13.20 (tłumaczenie na PJM)

 

Warsztaty z elementami muzykoterapii dla dzieci (wraz z opiekunami) prowadzone przez Agnieszkę Sepioło

Wszędzie wokół… jest muzyka! Podczas zajęć skierowanych do najmłodszych, każdy uczestnik będzie miał możliwość, aby… tańczyć i śpiewać! Nie zabraknie prostych instrumentów perkusyjnych, wspólnej improwizacji i ruchu. Razem odkryjemy, gdzie w instrumentach mieszka dźwięk i gdzie można go odnaleźć w naszym codziennym otoczeniu odpowiadając na pytania, takie jak na przykład, czy można zagrać na… gazecie? Na koniec postaramy się odetchnąć i sprawdzić, czy muzyka może choć trochę nam w tym pomóc. . Niepełnosprawność nie wyklucza z udziału w warsztatach.

UWAGA! Każdemu z dzieci powinien towarzyszyć opiekun. Również opiekun jest zobowiązany do zakupienia biletu na opisane wyżej warsztaty.

Warsztaty odbędą się w sali na I piętrze budynku administracyjnego (jest dostępna winda).

13.35 – 14.25

 

Warsztaty śpiewacze prowadzone przez Stanisławę Myrtę (zespół „Leśniaki”)

Warsztaty dedykujemy dorosłym. Podczas spotkań zapoznacie się z technikami tradycyjnego śpiewu, a dzięki śpiewanym pieśniom zebranym m.in. przez prof. Adolfa Dygacza, którego spuścizną się opiekujemy, poznacie życie dawnych mieszkańców wsi. Część pieśni wykonywana podczas warsztatów będzie spisana również w alfabecie Braille’a.

Warsztaty odbędą się w szkole z Wapienicy znajdującej się na terenie naszego Muzeum.

12.00 – 12.45

13.00 – 13.45

 

Pokazy stolarskie prowadzone przez stolarzy pracujących w naszym Muzeum

Pokazy odbędą się w pobliżu chałupy z Krasów znajdującej się na terenie naszego Muzeum.

12.00 – 16.00 (tłumaczenie na PJM w godzinach: 13.35-14.05)

 

Warsztaty malowania skrzyń prowadzone przez nasze edukatorki

Na spotkaniu udekorujecie drewnianą skrzyneczkę – zminiaturyzowaną wersję skrzyni posażnej. Zanim przystąpicie do pracy pod okiem naszych specjalistek – zapoznacie się z częścią skrzyń posażnych znajdujących się w naszych zbiorach, a także tradycyjnym zdobnictwem.

Warsztaty odbędą się w chałupie ze Zborowskiego znajdującej się na terenie naszego Muzeum.

12.00 – 16.00 (tłumaczenie na PJM  w godzinach 12.00-13.00)

 

Malowanie skrzyń

Udekorujecie drewnianą skrzyneczkę – zminiaturyzowaną wersję skrzyni posażnej. Otrzymacie materiały i instrukcję do samodzielnej pracy.

Z atrakcji będzie można skorzystać z chałupie ze Zborowskiego znajdującej się na terenie naszego Muzeum.

13.30 – 16.00 – obowiązują bilety na „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”

 

Warsztaty malowania na szkle prowadzone przez nasze edukatorki

Po warsztatach zabierzecie do domu ramkę z własnoręcznie namalowanym obrazem na szkle. Podczas spotkania odbędziemy krótki spacer w poszukiwaniu inspiracji.

Warsztaty odbędą się w namiocie rozstawionym na Małej Łące.

13.30 – 17.30 – (tłumaczenie na PJM w godzinach 13.30-14.30)

 

Malowanie na szkle

Samodzielnie stworzycie obraz na szkle.

Z atrakcji będzie można skorzystać w namiocie rozstawionym na Małej Łące.

15.00 – 17.30 – obowiązują bilety na „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”

 

KONCERTY (tłumaczenie na PJM):

Podczas większości występów zachęcamy do wspólnego śpiewania (przygotowaliśmy specjalne śpiewniki, dostępne również w alfabecie Braille’a; wersja online: http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/wies-tanczy-spiewa-przy-robocie/)

14.00 – korowód z „Dygającą Kapelą” (spod budynku administracyjnego pod scenę)

14.35 – „Dygająca Kapela”

15.10 – Zespół „Leśniaki”

16.00 – Zespół Folklorystyczny „Brynica”

16.35 – zespoły działające przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej – Dziecięca Kapela Spod Ochodzitej oraz Zespół Regionalny „MAŁA ISTEBNA” (przy współpracy z Fundacją „Dziedzictwo”)

 

POTAŃCÓWKA:

17.40 – Kapela Dejcie Pozór (potańcówka z elementami warsztatowymi)

Na poniższej mapce oznaczono kolorowymi kropkami miejsca, w których odbywają się proponowane przez nas atrakcje. Kolory nazw atrakcji są tożsame z kolorami kropek oznaczającymi miejsce odbywania się danego wydarzenia.