Opublikowano: 28 listopada 2020
Wirtualne oprowadzanie - Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza

Z przyjemnością zapraszamy na przygotowane przez nas wirtualne oprowadzanie po wystawie „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza”. Jak wskazuje tytuł poświęcona została etnologowi, muzykologowi, folkloryście – prof. dr hab. Adolfowi Dygaczowi i jego dorobkowi naukowemu, a także ogromnemu zbiorowi pieśni, które zapisał prowadząc badania terenowe na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz w innych regionach Polski.

Na wystawie zaprezentowana została sylwetka uczonego oraz zebrane przez niego pieśni wraz z ich nagraniami w układzie tematycznym.

Pierwsza część wystawy poświęcona została w całości prof. dr. hab. Adolfowi Dygaczowi. Druga część skupia się na pieśni ludowej ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza. Każdy gatunek pieśni opatrzony jest stosownym opisem charakteryzującym podejmowaną w poszczególnych utworach problematykę i przybliżającym pojawiające się w nich motywy. Po wystawie oprowadzają jej autorzy: Agata Krajewska i Krzysztof Bulla.

Materiał można zobaczyć poniżej, a w razie problemów z odtwarzaczem wbudowanym w ramach naszego kanały w serwisie YouTube – link: https://youtu.be/MIm1yANbH0g. Oczywiście zalecamy odtwarzanie na pełnym ekranie 🙂

Wystawa „Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza” będzie na Państwa czekała do końca marca 2021 r. Żywimy głęboką nadzieję, że do tego momentu będziemy mogli w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi pandemii COVID-19 udostępnić ją zwiedzającym.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.