Opublikowano: 23 listopada 2023

“W noc świętego Andrzeja, pannom z wróżby nadzieja…” – mówi przysłowie przytoczone z publikacji “Polskie obrzędy i zwyczaje” autorstwa Barbary Ogrodowskiej.  29 listopada zapraszamy Panie i Dziewczęta do chorzowskiego skansenu na wieczór pełen wróżb !

Dzień św. Andrzeja przypadał na dzień przełomu – zamykał rok kościelny, a zaraz po nim rozpoczynał się Adwent- czas powagi, postów, modlitw i oczekiwania na Boże Narodzenie. Od wieków wierzono, że daty przełomowe sprzyjają wróżbom. Andrzejki lub Jędrzejki były wiec dniem, a także nocą wróżb dziewcząt, dotyczących wyłącznie miłości i małżeństwa. Nasze Muzeum zapewni klimatyczne podejście do tematu Andrzejek, które odbędą się w naszej chałupie ze Strzemieszyc!

Wśród warsztatów, które dla Was przygotowaliśmy znajdzie się m.in.:

wróżenie z wosku

rzucanie butami i układanie butów

przekłuwanie serc z imionami

miseczki z przedmiotami

puszczanie skorupek orzechów na wodę

nasłuchiwanie szczekania psa

obieranie jabłek ze skórki i odczytywanie liter

rzucanie monetą do miski.

Andrzejki rozpoczną się o godz. 17:00 w chałupie ze Strzemieszyc. Prosimy jednak o gotowość KWADRANS wcześniej (16:45) przed kasą muzeum

Ubierzcie się ciepło! – chałupa ze Strzemieszyc nie jest ogrzewana.

Liczba miejsc jest ograniczona – maksymalnie 20 osób

Cena biletu – 30 zł

Link do biletów 💸 – https://bilety.muzeumgpe-chorzow.pl/rezerw…/termin.html…
UWAGA❗️ Wydarzenie organizowane jest dla dziewcząt powyżej 16 roku życia❗️