Opublikowano: 19 sierpnia 2024

Zapraszamy do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na wyjątkowe odwiedziny – w wakacyjne wtorki, środy i czwartki w obiektach skansenu do Państwa dyspozycji oddajemy naszych przewodników, którzy na miejscu będą prezentować zabytkowe budynki, narzędzia i przedmioty, tak by ożyły one na chwilę i przybliżyły codzienne życie oraz pracę ludzi z przeszłości.

6, 13, 20 i 27 sierpnia będzie możliwe zwiedzanie z przewodnikiem młyna z Imielina, obiektu na co dzień niedostępnego do zwiedzania. Młynarz zademonstruje tradycyjne metody mielenia zboża przy użyciu oryginalnych narzędzi i urządzeń. Będzie można także zobaczyć, jak wyglądają ziarna z których powstają różne rodzaje mąk, które do dziś są podstawowymi składnikami codziennych potraw. Odwiedziny w zagrodzie młynarskiej będą także okazją do zobaczenia i usłyszenia zabytkowych sprzętów znajdujących się we wnętrzu, które będą uruchamiane. Przewodnika znaleźć można będzie w pobliżu obiektu.

31 lipca, 7, 14, 21 i 28 sierpnia o konkretnych porach zapraszamy na zwiedzanie wnętrz kościoła z Nieboczów i kościoła ewangelickiego z Bytomia Bobrka wraz z przewodnikiem. Dzięki niemu dowiecie się nieco o historii, konstrukcji tych dwóch, niezwykle cennych w naszym Muzeum obiektów, oraz ich wyposażeniu. Przewodnik umożliwi zwiedzenie kruchty/przedsionka i naw głównych.
Będzie go można znaleźć w pobliżu obiektów o następujących godzinach:
10:00 – 11:30 kościół z Nieboczów
12:00 – 13:30 kościół z Bytomia-Bobrka
14:30 -16:00 kościół z Nieboczów
16:30 – 18:00 kościół z Bytomia-Bobrka

1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia otworzymy przed zwiedzającymi podwoje chałupy z Katowic – znanej również jako chałupa sołtysa. Przewodnik oprowadzi po miejscu, w którym niegdyś żył przedostatni sołtys Katowic. Chałupa jest drewnianym budynkiem o konstrukcji zrębowej, krytym gontem. Wewnątrz znajdują się izby mieszkalne oraz pomieszczenia gospodarcze, które zostały odtworzone z dbałością o detale, aby oddać autentyczny wygląd i atmosferę z przełomu XIX i XX wieku. W towarzystwie przewodnika będzie można wejść do wnętrza pomieszczenia kuchennego, w którym m.in. znajduje się ciągle działający piec kuchenny, przylegający do trzonu pieca chlebowego. Przewodnika znaleźć można będzie w pobliżu obiektu.

Aby skorzystać z atrakcji nie trzeba kupować specjalnych wejściówek – są one dostępne w cenie biletu. Nasi przewodnicy czekać na Państwa będą w godzinach 9:00-18:00.

Uwaga! 15 sierpnia z uwagi na inne godziny otwarcia muzeum, przewodnik będzie dostępny od  10:00.