Opublikowano: 16 października 2019
Stodoła z Łaz - wymiana strzechy - Skansen w Chorzowie

Wymiana strzechy na Stodole z Łaz

W naszym skansenie wymieniania jest aktualnie strzecha na Stodole z Łaz. Ze względu na nieunikniony wpływ warunków atmosferycznych wymianę taką przeprowadzamy planowo co 15 lat.

Sama strzecha jest tworzona ze słomy żytniej, wyselekcjonowanej, powiązanej powrósłem, czyli pasmem słomy rozdzielonym na dwie części i skręconym kłosami. Taki snopek jest rozdzielany na pół i wykręcany względem siebie o 360 stopni i od tego momentu nazywamy go wykręcakiem. Tak przygotowany materiał jest gotowy do kładzenia. Słoma wykorzystana pokrycie dachowe jest prosta, wymłócona, niepołamana i ma powyżej 120 cm długości.

Jako ciekawostkę zdradzimy, że powierzchnia dachu Stodoły wynosi 169,52 metrów kwadratowych, zaś na jego pokrycie wykorzystamy prawie 10 ton słomy.

Stodoła z Łaz - wymiana strzechy - Skansen w Chorzowie

Stodoła z Łaz datowana jest na 2 pol. XIX w. Budynek zrębowy, węgłowany na narożach na jaskółczy ogon z ostatkami, czworoboczna. Dach o konstrukcji krokwiowo-jętkowej. Stodoła znajduje się w zagrodzie bogatego chłopa, w skład której wchodzą ponadto: chałupa, kuźnia, studnia oraz pasieka. Cala zagroda należała do rodziny Bagińskich.

Stodoła z Łaz - wymiana strzechy - Skansen w Chorzowie