
Z radością prezentujemy książkę Spacerem przez czas. Ludzie i wydarzenia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” autorstwa Krzysztofa Bulli, będącą efektem wielu miesięcy wytężonej pracy. Lektura kolejnych kart publikacji pozwoli Wam odkrywać fascynującą historię powstawania i funkcjonowania naszego muzeum, w lekkiej i przystępnej formie.
Przygotowanie wydawnictwa w tej postaci było nie lada przeprawą, wymagającą przebrnięcia przez setki stron archiwalnych dokumentów, przeprowadzenia dziesiątek godzin wywiadów, a także poświęcenia niezliczonej ilości czasu na opracowanie całego materiału. Była to także okazja, aby po raz pierwszy, i w dodatku w nietuzinkowy sposób, zebrać oraz opisać najciekawsze i najważniejsze wątki w dziejach naszej instytucji.
We wprowadzeniu książki zapraszamy Was do Skandynawii, gdzie wszystko się zaczęło… Odpowiadamy na pytanie, dlaczego Skansen to nie to samo co skansen. Każdy kolejny rozdział ma swój wyjątkowy charakter. W publikacji zawarto zarówno opowieści historyczne, ciekawostkowe czy refleksyjne, ale także i humorystyczne – na przykład o tym, jak kłopotliwe bywają żniwa w muzeum. Znalazło się też miejsce dla krótkiego przewodnika po szlaku architektury drewnianej oraz dla niemal detektywistycznego śledztwa, mającego dać odpowiedź czy faktycznie w muzeum stoi chałupa przedostatniego sołtysa Katowic Kazimierza Skiby. Nie zapomnieliśmy także o ślōnskij godce, stąd rozdział jej poświęcony napisano po polsku i śląsku.
Ta książka to także hołd dla wszystkich tych, którzy tworzyli to wyjątkowe miejsce, jakim jest nasze muzeum na wolnym powietrzu. Niemal każda strona kryje ich wypowiedzi, dzięki którym publikacja jest nie tylko zbiorem faktów, ale też wędrówką przez emocje, refleksje i wspomnienia. W dodatku okraszona jest licznymi fotografiami, w tym wieloma archiwalnymi, które dotychczas nie były nigdzie publikowane.
Premiera publikacji odbędzie się 25 maja 2025 roku w trakcie uroczystości jubileuszowych Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, połączonych z Dniem Rzemiosła i Rękodzieła. Spotkanie promocyjne zaplanowano na godzinę 15:30, w przestrzeni edukacyjnej (na piętrze) budynku głównego Muzeum.
Zapraszamy Was na fascynującą wędrówkę spacerem przez czas… Do zobaczenia!