Opublikowano: 18 października 2023

Osią projektu Koronacja, jest kolekcja Koronacja by Beata Bojda składająca się z 13 sylwetek kobiecych w przeskalowanych koronach z ręcznie robionych krepinowych kwiatów oraz koronek koniakowskich. W spotkaniu 23 października w chorzowskim skansenie wezmą udział Beata Bojda autorka projektu Koronacja, Urszula Englert ambasadorka projektu, Agnieszka Nowak Prezes Zarządu Fundacji Strefa Kobiet, Katarzyna Stachowicz bohaterka projektu, działaczka społeczna i radna wojewódzka.

Do specjalnie przygotowanej na potrzebny tego projektu kolekcji, w roli modelek wystąpiły kobiety, którym przyszło się zmierzyć z chorobą nowotworową. Zostały one Koronowane jako królowe życia, które nie poddają się chorobie i z zapałem walczą o zdrowie. Do projektu zaproszono kobiety, które obecnie są w procesie leczenia, ale także te które wygrały walkę z rakiem i walczą obecnie o zdrowie fizyczne i psychiczne po trudnym i wyniszczającym leczeniu onkologicznym. Co więcej, dla kobiet, które w wyniku chemio lub radio-terapii straciły włosy, Koronacja była szansą na odczarowanie tej traumy i zaakceptowanie nowego wyglądu.

Beata Bojda jest projektantką, stylistką i makijażystką. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu oraz została wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon”. Jej projekty są połączeniem sztuki ludowej, współczesnej mody oraz nowatorskiego makijażu. Jej prace i unikatowy styl zyskały uznanie na całym świecie i były prezentowane nie tylko w całej Polsce, ale także w Londynie, Paryżu, Dubaju czy Budapeszcie.

Kolekcja oraz wyjątkowe modelki zostały uwiecznione podczas sesji zdjęciowej, podczas której powstało 26 portretów (po 2 na każdą sylwetkę), z których wspólnie stworzą wystawę. Na wystawie w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znalazło się 14 prac, które oglądać będzie można do 17 listopada. Poprzez wydarzenie przypominamy także, że październik to miesiąc świadomości raka piersi