
W tym roku MGPE w Chorzowie dołączyło do grona organizatorów przeglądu, który cieszy się olbrzymią popularnością wśród grup śpiewaczych z całego regionu. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń a szczególnej uwadze wykonawców polecamy repertuar archiwalnych pieśni zebranych przez Adolfa Dygacza.
Założenia programowe 29. edycji Przeglądu odwołują się do jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i wyeksponowania postaci Stanisława Hadyny, jako założyciela, dyrygenta, wieloletniego kierownika artystycznego „Śląska”. Z racji ustanowienia uchwałą Sejmiku Województwa roku 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego, organizatorzy Przeglądu postanowili również upamiętnić postać przywódcy Powstań Górnośląskich poprzez dodanie do repertuaru Przeglądu pieśni powstań z lat 1919-1921.
– Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” po raz pierwszy włączyło się w organizację przeglądu, co jest dla nas dużym wyróżnieniem i jednocześnie wyzwaniem, do podjęcia którego jesteśmy zobowiązani przede wszystkim jako posiadacze archiwum pieśni Adolfa Dygacza. Współpraca z Zespołem Pieśni i Tańca „ Śląsk” i pierwsze konsultacje przyniosły efekty – do repertuaru zostały włączone pieśni powstańcze wybrane z publikacji „Skończone powstanie, złożona już broń… Zbiór pieśni powstańczych z archiwum Adolfa Dygacza” opracowanej przez Agatę Krajewską, wydanej przez Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w 2021 roku. Z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia wykonawców, z których najlepsi otrzymają od MGPE m.in. nagrody specjalne w formie występu podczas „Śląskich Godów” w 2024 roku oraz plenerowej sesji zdjęciowej na terenie zabytkowej ekspozycji – mówi Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Przegląd stanowi o silnym nurcie współczesnej idei kultywowania regionalnych i lokalnych tradycji, a także o silnej motywacji pokoleń do ocalenia muzycznych wartości naszego regionu. Oparty na zachowaniu cech autentyczności kultury muzycznej Górnego Śląska w jego różnych częściach przyczynia się do zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, tegoroczna edycja Przeglądu w pierwszym etapie uwzględniać będzie formułę on-line, opierającą się na prezentacjach nagrań wokalno-instrumentalnych audio-video uczestników „Śląskiego Śpiewania”. Formuła ta sprawdziła się w poprzednich latach, docierając do szerokiego grona odbiorców.
Ostatecznym terminem przesyłania Kart Zgłoszeń i nagrań audio-video jest 12 września 2023 r. (włącznie). Nagrania można dokonać samodzielnie bądź przy pomocy współorganizatorów – placówek kultury samorządów lokalnych, które w razie potrzeby umożliwią realizację nagrań scenicznych. (Wykaz współorganizatorów znajduje się w rozdziale XIV Regulaminu).
Drugi etap konkursu – Przegląd Finałowy – odbędzie się 24 września w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przy ul. Zamkowej 3. Tego samego dnia po Przeglądzie Finałowym i obradach Jury odbędzie się Koncert Galowy 29. edycji „Śląskiego Śpiewania”.
Zapraszamy do udziału w Przeglądzie.
Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny http://zespolslask.pl/pl/regionalny-przeglad-piesni-slaskie-spiewanie albo www.zespolslask.pl zakładka „Regionalny przegląd pieśni śląskie śpiewanie”.
Opisywane wydarzenie jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że w naszym Muzeum realizujemy projekt “Digitalizacja zbiorów prof. dr. hab. Adolfa Dygacza (etap III)”. Z jego efektami można zapoznać się m.in. za pośrednictwem strony:
https://www.sbc.org.pl/dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Description:%22Projekt+%22Digitalizacja+zbior%C3%B3w+prof.+dr+hab.+Adolfa+Dygacza+(Etap+III)%22%22.
Działanie to dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.