Opublikowano: 15 lipca 2022

Jak nawarzyć sobie piwa, zrobić kozi ser i rozpoznać dobra wędlinę – tego m.in. dowiemy się podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych w chorzowskim skansenie 31 lipca od 12.00 do 17.00. Jarmarkowi towarzyszył będzie – organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Ideą organizacji jarmarku jest promocja tradycyjnych śląskich potraw i produktów regionalnych. Jarmark połączony jest występami zespołów muzycznych, folklorystycznych i kiermaszem, na którym można będzie spróbować dań i produktów, wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Śląskiego.

Codziennie dokonujemy wyborów tego, co znajdzie się na naszym stole – wpływa na nie oczywiście cena, ale także sposób, w jaki żywność została wytworzona. Niewątpliwie chcemy by produkty spożywcze były zdrowe, a więc mało przetworzone, najlepiej przy użyciu tradycyjnych technik – mówi Marcin Gaweł, kierownik działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – Podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych chcemy pokazać, że przygotowanie takiej żywności nie musi być trudne i kosztowne, zaś jej dostępność z roku na rok rośnie, czego najlepszym dowodem są wystawcy, którzy pojawiają się na naszym kiermaszu.

W tym roku podczas jarmarku będzie można wziąć udział w pokazie wytwarzania sera – tym razem z mleka koziego. Proces wytwarzania tego produktu zaprezentuje Rafał Marchlewicz, serowar, hodowca kóz i owiec, właściciel gospodarstwa „Kozia Zagroda”.

Podczas imprezy Stowarzyszenie Piwowarów Domowych pojawi się ze swoim stoiskiem oraz przeprowadzi pokaz warzenia piwa. Będzie okazja by zadać pytania i zasięgnąć porady, jeśli samemu chce się nawarzyć piwa w domu. Oprócz tego na terenie skansenu odtworzona zostanie leśna bimbrownia, w której pokażemy jak dawniej wytwarzano samogon.

Nasi goście dowiedzą się również jak rozpoznać dobre, przygotowane w sposób tradycyjny wędliny, jak samemu taką wędlinę wytworzyć, oraz poznają zastosowanie ziół w domowej kuchni podczas przygotowywania tradycyjnych potraw.

Po raz kolejny na scenie skansenu wystąpi Michał Bałazy – kucharz, ambasador Kulinarny Polski, juror Polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych. Bałazy poprowadzi dla gości pokaz kulinarny wraz z degustacją przygotowanych dań. Jaką tym razem potrawę przygotuje i czego uczestnicy będą mogli spróbować – niech pozostanie niespodzianką. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w pokazie wyrabiania pierogów i podpłomyków ze świeżo mielonej mąki w żarnach, który poprowadzi Urszula Kopeć z Rajczy.

W trakcie całego Jarmarku odbywać się będą  występy zespołów folklorystycznych m.in. Kapeli Biesiadnej z Poraja, Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów. Po raz pierwszy na scenie skansenu wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”. Dla najmłodszych gości muzeum Bajkowe Skarbki Śląska wystąpią z przedstawieniem „O zaczarowanym źródle”.

Jak wspomnieliśmy Jarmarkowi towarzyszył będzie – organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną. Tegoroczna, dwudziesta pierwsza edycja konkursu, świadczy o bogactwie i różnorodności kuchni regionalnych w naszym kraju, zaś pojawiające się co roku, nowe produkty i potrawy – świadczą o niewyczerpanej kreatywności gastronomów.