Opublikowano: 16 listopada 2023

Jeśli nie macie pomysłu na prezent świąteczny proponujemy ciekawy i niebanalny upominek wprost z chorzowskiego skansenu. Nasze muzeum przygotowało zestawy, które można podarować przyjaciołom lub najbliższym na świętego Mikołaja lub z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Zestaw nr 1 zawiera:

– Kalendarz ścienny na 2024 rok opatrzony ilustracjami Krzysztofa Stręciocha, inspirowanymi makatkami ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz cytatami z publikacji  “Dobra rada złota warta, czyli porady dla śląskiej gospodyni” Doroty Świtały -Trybek.

– Płytę CD grupy Wiskey River z piosenkami ludowymi wykonanymi w stylu country& blues& reggae

– Świecę z prawdziwego wosku, wykonaną ręcznie.

Cena promocyjna zestawu to 45,00 zł

Zestaw nr 2 zawiera:

– Książkę pt.  Tu się wszystko zaczło Edwarda Jona – czwartą z serii zatytułowanej „Jako downi bywało”. Autor ze swadą i humorem prowadzi nas chodnikami swoich wspomnień z dzieciństwa, młodości, dorosłości – z jego rodzinnego Łorzegowa. Publikacja daje wgląd w obyczajowość, obrzędowość, wierzeniowość  i folklor słowny, przybliża elementy kultury materialnej, codzienność społeczności lokalnej i środowisko zawodowe górników węgla kamiennego

– Świecę z prawdziwego wosku, wykonaną ręcznie.

Cena promocyjna zestawu to 55,00 zł

Zestaw nr 3 zawiera:

– Książkę pt. Dobra rada złota warta, czyli porady dla śląskiej gospodyni (na materiale z XIX i pierwszej połowy XX wieku) Doroty Świtała-Trybek. Publikacja poświęcona jest dawnym tekstom o charakterze porad i receptur. Przygotowana publikacja stanowi swego rodzaju zbiór wiadomości o ówczesnym funkcjonowaniu gospodarstw domowych.

– Kalendarz na deseczce typu zdzierak – jest to kalendarz rodzinny, jednodniowy na 2024 rok typu „zdzierak” z dużymi liczbami dni tygodnia. Deseczka będąca podkładką pod kalendarz została wykonana z brzozowej sklejki, ozdobiona jest grafiką inspirowaną makatkami i może być wykorzystywana przez wiele lat.

– Świecę z prawdziwego wosku, wykonaną ręcznie

Cena promocyjna zestawu to 65,00 zł