
20 lutego o godzinie 17.00 w sali na pierwszym piętrze, odbędzie się spotkanie Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego “Silius Radicum”, którego gościem będzie Dr Przemysław Noparlik autor książki „Ziemia bytomska w późnym średniowieczu. Próba rekonstrukcji krajobrazu kulturowego”.
Książka pt. „Ziemia bytomska w późnym średniowieczu…”, wydana przez Muzeum GPE w Chorzowie, porusza problematykę słabo zbadaną, jaką jest średniowieczny krajobraz kulturowy Górnego Śląska. Jej autor w oparciu o źródła pisane, archeologiczne, toponomastyczne i kartograficzne poszukuje odpowiedzi na pytanie o kształt przestrzeni wokół Bytomia, zanim zaburzyły ją zmiany związane z rozwojem przemysłu w XIX i XX wieku. Mimo swego naukowego charakteru książka ta opowiedziana jest w przystępny dla przeciętnego czytelnika sposób, a całość ubogacają kolorowe ilustracje i liczne mapy.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu prezentowanej książki, a także innych wydawnictw Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Po wykładzie przewidziano czas na zadanie pytań autorowi publikacji, a potem na dyskusje na tematy genealogiczne z członkami stowarzyszenia.
Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne „Silius Radicum” powstało z końcem września 2013 r. Jego założycielami była grupa osób z Piekar Śląskich i okolic, która postanowiła wspólnie czerpać radość z poszukiwania przodków i zgłębiania ich historii. Od tego czasu grono Towarzystwa stale powiększa się o nowych członków i sympatyków. Spotkania pozwalają na wymianę informacji i materiałów pomiędzy członkami stowarzyszenia, co znacznie ułatwia dalsze poszukiwania. Stowarzyszenie zajmuje się również projektem digitalizacji ksiąg metrykalnych w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach oraz każdą inną działalnością służącą rozwijaniu wiedzy genealogicznej.
Członkowie stowarzyszenia spotykają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00 w budynku głównym chorzowskiego skansenu, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Przemysław Noparlik (ur. 1984 r.) historyk, doktor nauk humanistycznych, działacz społeczny, przewodnik terenowy po województwie śląskim. Absolwent historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2008 r.) oraz podyplomowo historii sztuki na tejże uczelni (2009 r.). Autor rozprawy doktorskiej pt. Ziemia bytomska w późnym średniowieczu. Próba rekonstrukcji krajobrazu kulturowego, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Barciaka (2016 r.). Nauczyciel historii w szkołach Mikołowa i Rudy Śląskiej, szczególnie zaangażowany w troskę o lokalne dziedzictwo historyczne. Założyciel i były prezes stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca. Społeczny opiekun średniowiecznego gródka w Kochłowicach. Autor kilku artykułów naukowych na temat przeszłości Górnego Śląska oraz książki pt. Historia szkoły w Borowej Wsi na tle dziejów miejscowości. Redaktor licznych haseł dotyczących Górnego Śląska w internetowej encyklopedii Wikipedia.