Opublikowano: 14 marca 2019
Centryfuga - Skansen Chorzów

Galeria Jednego Eksponatu | marzec – kwiecień 2019 r.

W marcu rozpoczynamy w naszym Muzeum cykl dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” — co miesiąc zaprezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie. Jako pierwsza zaprezentowana zostanie centryfuga.

Jednym z istotnych celów wystawy jest edukacja — chodzi o to, żeby przybliżyć współczesnym odbiorcom przedmioty, które wiązały się ściśle z codzienną egzystencją mieszkańców regionu, a dzisiaj nie tylko nie wiemy, do czego niegdyś służyły, ale często nie znamy nawet ich nazw. Kolejne miesiące roku to kolejne eksponaty — prezentowane pojedynczo, wraz z kompleksowymi opisami — w jednej z dwóch galerii Muzeum.

Niezwykle istotnym aspektem cyklu będą opowieści, które niosą ze sobą prezentowane przedmioty.

To bardzo ważne, by nieustannie przypominać, że przedmioty służyły konkretnym ludziom, w konkretnym miejscu i konkretnym czasie. Ci ludzie mieli swoje, często bardzo intrygujące, historie. Przedmioty dawnej codzienności skrywają wiele niesamowitych opowieści — mówi dr Artur Madaliński, dyrektor Muzeum. Dlatego obok każdego prezentowanego w ramach wystawy przedmiotu znajdą się nie tylko szczegółowe informacje techniczne, ale też historie, które się z poszczególnymi eksponatami wiążą. Dzięki temu wystawa opowiada nie tyle o przedmiotach, co o codziennych doświadczeniach naszych przodków.

Niektóre z prezentowanych eksponatów stały się niejako zaczątkiem nowoczesnych urządzeń, które — często na skalę przemysłową — wykorzystywane są także dzisiaj. W tym sensie wystawa jest więc opowieścią o ewolucji przedmiotów, a także o tym, jak zmieniła się ich funkcja w naszym życiu.

Widać wyraźnie, że kiedyś przedmioty związane były z poszczególnymi ludźmi, którzy używali ich przez dziesięciolecia z wielkim szacunkiem, niemal czułością. Dzisiaj przedmioty traktujemy jak jednorazówki, które szybko wyrzucamy i zastępujemy nowymi — wyjaśnia Damian Adamczak, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych Muzeum.

Prezentowane w ramach cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” eksponaty miesiąca można oglądać w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Prezentowana na wystawie centryfuga marki „Alfa Laval” o numerze GPE-5289 została pozyskana do zbiorów muzealnych w 2016 roku z Goleszowa (pow. cieszyński, woj. śląskie). Szczegółowe informacje dotyczące bohaterki wystawy znaleźć można na naszej stronie poświęconej wystawom czasowym.

Kontakt w sprawie wystawy: Paweł Roszak-Kwiatek, Wojciech Madeja: tel. 32 241 07 18, wew. 212.

Obecnie w Muzeum prezentujemy także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Obrazy malarzy gołębiego serca” z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia – w „Galerii Na Piętrze”.