Opublikowano: 19 września 2019
Oleodruk - Matka Boska z Jezusem

Galeria Jednego Eksponatu | wrzesień – październik 2019 r.

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych Jeden przedmiot, wiele opowieści co miesiąc prezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

Aktualna wystawa cyklu prezentuje oleodruki przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Oleodruk lub inaczej obraz fabryczny, to reprodukcje obrazów wykonywane techniką litograficzną na podłożu papierowym lub płótnie. Dzięki zastosowaniu efektu nierównej faktury (kalandrowanie płótna lub papieru) oraz połysku (naniesienie na odbitkę werniksu) naśladowały obrazy olejne.

W zbiorach naszego muzeum znajdują się dwa obrazy przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Pierwszy pochodzi z Katowic i jest datowany na lata 30. XX wieku (nr inw. GPE-4299), drugi z Chorzowa z lat 50. XX wieku (nr inw. GPE-5317). Oba eksponaty oprawione są w drewniane, złocone ramy, zostały też oszklone.

Szersze informacje na temat wystawy i pokazywanych eksponatów znaleźć można na stronie poświęconej wystawom czasowym.

Eksponaty wraz z towarzyszącą im ekspozycją można zobaczyć w Galerii Na Piętrze, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie.

Kontakt w sprawie wystawy: Wojciech Madeja, Paweł Roszak-Kwiatek: tel. 32 241 07 18, wew. 212.

Obecnie w Muzeum prezentujemy także wystawę czasową: Echa Powstań Śląskich w obrazach malarzy gołębiego serca z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia w „Galerii Na Parterze” budynku głównego.