Opublikowano: 15 maja 2019
Jeden przedmiot wiele opowieści - Puszkownica - Skansen Chorzów

Galeria Jednego Eksponatu – puszkownica | kwiecień – maj 2019 r.

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” co miesiąc prezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

Trzecia wystawa z cyklu prezentuje puszkownicę. Urządzenie nazywane jest podwójną puszkownicą lub zamykarką, a w języku niemieckim – Dosenverschließmaschine, Dosenmaschin.

Puszkownica służyła do zamykania konserw mięsnych lub owocowych w puszkach z blachy. Eksponat został przekazany do Muzeum w 2011 roku jako darowizna przez mieszkańca Wieszowej i wpisany do księgi inwentarzowej pod numerem GPE-4662. Urządzenie zostało wykonane w fabryce „Seesener Blechwarenfabrik Fritz-Züchner” w Dolnej Saksonii. Obiekt datowany jest na lata 30. XX wieku.

Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Zapraszamy na kolejne wystawy z cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” – w czerwcu zaprezentujemy tokarkę.

Kontakt w sprawie wystawy: Wojciech Madeja, Paweł Roszak-Kwiatek: tel. 32 241 07 18, wew. 212.

Obecnie w Muzeum prezentujemy także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” w „Galerii Na Piętrze”. Szersze informacje na temat wystaw znaleźć można na naszej podstronie poświęconej wystawom czasowym.

Jeden przedmiot wiele opowieści - Puszkownica - Skansen Chorzów - wpis