Opublikowano: 18 czerwca 2019

Galeria Jednego Eksponatu – tokarka | czerwiec – lipiec 2019 r.

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” co miesiąc prezentujemy jeden eksponat z kolekcji Muzeum. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

Czwarta wystawa cyklu prezentuje tokarkę z Katowic-Panewnik. Pozyskano ją w 2014 roku od pana Ryszarda G.. Datowana jest na I poł. XX wieku. Tokarka służyła do „toczenia”, czyli obrabiania metodą skrawania drewnianych elementów. Dzięki niej można było zdobić nogi od krzeseł, stołów, a także wykonywać inne przedmioty, takie jak wałki do ciasta, misy czy kubki. Tokarka została zbudowana z wielu różnych, nierzadko przypadkowych elementów, co świadczy o tym, że to jej wartość użytkowa była głównym celem twórcy, a nie wygląd. Szersze informacje na temat pokazywanego eksponatu znaleźć można na podstronie poświęconej wystawom czasowym.

Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów naszego Muzeum. Zapraszamy na kolejne wystawy z cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści”.

Kontakt w sprawie wystawy: Paweł Roszak-Kwiatek, Dział Obiektów i Zabytków Ruchomych, tel. 32 241 07 18, wew. 212.

Obecnie w Muzeum prezentujemy także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” w „Galerii Na Piętrze”.

Jeden przedmiot, wiele opowieści – tokarka